Image

معرفی فوم عایق XPS و کاربرد عایق اکس پی اس

جهت شناخت بهتر عایق های XPS لازم است در ابتدا تعریف برخی از اصطلاح های استفاده شده در این تارنما را بیان نماییم .

 

تعاریف :

منظور از عایق سلول بسته و سلول باز چیست ؟

عایق های سلول باز و سلول بسته هر دو عایق هایی برای شک های حرارتی هستند ، از نظر ظاهر سلول های عایق سلول بسته کوچکتر و یکدست تر است و عایق سلول باز دارای سطحی ناهموار است.

فوم سلول بسته دارای تراکم بالاتر و وزن بیشتر است در صورتی که نوع سلول باز وزن خود را قبل از عمل تشکیل فوم از دست داده و بسیار سبک است.

به دلیل تراکم بالایی که فوم سلول بسته دارد بنابراین آب و هوا و مایعات اصلا به آن نفوذ نمی کند و این در صورتی است که فوم سلو باز مقاومت کمتری در برابر نفوذ آب و گرد و غبار دارد.

 

R-Value چیست ؟

به زبان ساده مقدار R به ما میگوید یک ماده عایق با ضخامت خاص چه مقدار می تواند در مقابل جریان حرارت (انتقال گرما از یک سمت به سمت دیگر) مقاومت از خود نشان بدهد پس هرچقدر مقدار R بیشتر باشد در واقع آن عایق مقاومت بیشتری در برابر انتقال حرارت یا سرما دارد

به عنوان مثال دو نمونه عایق A و B  با ضخامت یکسان را در نظر بگیرید اگر مقدار R برای نمونه A برابر با 10 باشد و برای نمونه B برابر با 5  به این معنی است که عایق A مقاومت حرارتی بیشتر نسبت به نمونه B دارد .

به عنوان مثال برای دما های زیر صفر R-Value بالای 4 پیشنهاد میگردد

 

 

عایق فوم XPS چیست؟

فوم پلی استایرن اکسترود شده، که به عنوان عایق XPS شناخته می شود، یک محصول عایق سلول بسته است که معمولا در عایق سازی حرارتی در ساخت و ساز ها استفاده می شود. با توجه به فرآیند تولید، عایق تخته پلی استایرن معمولاً در تخته های مربع یا مستطیل و در ابعاد استاندارد تولید میشوند. این عایق در رنگ های مختلف تولید می شود ولی در واقع هیچ نوع تفاوت از نظر ساختار با یکدیگر ندارند و تنها عامل موثر در ضریب انتقال حرارت ضخامت عایق ها می باشد .

فوم عایق اکس پی اس اصفهان جدید ترین نسل از فوم های عایق می باشد و دارای ضریب تبادل حرارتی ۰.۰۰۳ درصد و جذب رطوبت ۰.۰۲ درصدی هست

فوم پلی استایرن اکسترود شده یا فوم عایق اکس پی اس (عایق XPS اصفهان) عایق سفت و سختی است که با پلیمر پلی استایرن نیز ساخته می شود، اما با استفاده از فرآیند اکستروژن تولید می شود .

عایق اکس پی اس اصفهان دارای بافتی خالی از حفره است که از گرانول پلی استایرن غیر انبساطی یا GPPS تشکیل شده و به روش اکسترود همراه با ذوب این گرانول در فشار بالا تولید می شود ، در این فشار فوم های عایق اکس پی اس بافتی یکنواخت با سلول های بسته و نفوذ ناپذیر تبدیل می شوند که ضریب انتقال حرارت بسیار پایین و مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ رطوبت و عبور صوت و فشار به وجود می آورد .

 

در کجا می توان از فوم XPS اصفهان (عایق XPS اصفهان) استفاده کرد؟

مناطق کاربرد خانگی و تجاری پلی استایرن اکسترود شده (فوم XPS) به شرح زیر است.

دیوارهای کاذب تو خالی

بالکن ها

کف سازه

بین شناژ ساختمان بعنوان جداکننده

سقف های کاذب

پشت بام

کف و دیواره بالکن

 

استفاده از فوم عایق اکس پی اس (فوم عایق XPS) در ساختمان های تجاری و مسکونی انعطاف پذیری، سازگاری و راندمان حرارتی زیادی را برای استفاده در تمام قسمت های پوشش ساختمان ارائه می دهد.

تخته پلی استایرن اکسترود شده برای طیف وسیعی از مصارف ایده آل است - از عایق کاری دیوار و سقف، اتاق های خنک و سردخانه، زیر و دیواره شناژ های بتنی حتی برای مدل سازی معماری یا ساخت ماکت ها.

بیشترین ویژگی عایق های XPS در مورد حرارت می باشد ولی این عایق ها تا حدود بسیار زیادی از انتقال رطوبت جلوگیری می نمایند همچنین می توانند برای جلوگیری از انتقال صوت نیز مورد استفاده قرار گیرند

 

R-Value عایق فوم XPS چقدر است؟

پلی استایرن اکسترود شده (عایق XPS) در دماهای سردتر بسیار عالی جواب میدهند . در این حالت R-value اسمی آن 5 در هر اینچ است. بنا بر این از این فوم برای پوشش دیوارهای خارجی و بام ها بسیار استفاده می شود.

 

فوم عایق XPS اصفهان چه مزایایی دارد؟

هزینه گرمایش و سرمایش کمتر

تطبیق پذیری در ساخت

از رشد کپک جلوگیری میکند

بدون نشتی

تحمل حرارتی و رطوبتی

هنگام استفاده از عایق پلی استایرن اکسترود شده (XPS)، نصب صحیح محصول بسیار مهم است، زیرا نصب نادرست به طور چشم گیری از خاصیت عایق آن میکاهد

فوم عایق پلی استایرن اکسترود شده می تواند به عنوان یک مانع رطوبت عمل نماید این عایق رطوبت را جذب نمی کند و عامل رطوبت بر عملکرد آن تأثیر منفی نمی گذارد.

 

برای مشاهده عکس و جدول مشخصات فنی عایق XPS اصفهان بر روی لینک کلیک نمایید